Skip to content

4309 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 28, 1999

Property Information

Block135
Lot222
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
57%
Improvement Value:$200,100
43%
Total Assessment$460,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,038+7.3%
2024$7,490+37.6%
2023$5,443+2.1%
2022$5,331+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5519, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1916