Skip to content

1457 45th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Jan 27, 1995

Property Information

Block144
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,006
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,400
74%
Improvement Value:$110,500
26%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,440+7.3%
2024$6,934+9.3%
2023$6,345+2.1%
2022$6,213+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 4824, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1926