Skip to content

1400 5th St(Unit C0010)North Bergen, NJ 07047

Built 1967

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block13
Lot111
QualifierC0010
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage335
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
54%
Improvement Value:$53,000
46%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,002+7.3%
2024$1,866-3.1%
2023$1,926+2.1%
2022$1,886+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 9400, Page 963

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 5996, Page 326

Property Sale

SaleMulti
$21,000
DeedBook 4940, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1967