Skip to content

1400 5th St(Unit C0012)North Bergen, NJ 07047

Built 1967

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 6, 2005

Property Information

Block13
Lot111
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage365
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
53%
Improvement Value:$56,000
47%
Total Assessment$119,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,084+7.3%
2024$1,942-31.4%
2023$2,833+2.1%
2022$2,774+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 7598, Page 204Recorded6/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1967