Skip to content

521 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1892

Owner
---
Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block13
Lot138
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage1,740
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,200
42%
Improvement Value:$276,000
58%
Total Assessment$479,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,372+7.3%
2024$7,801+11.3%
2023$7,012+2.1%
2022$6,867+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft1,740DeedBook 9923, Page 751Recorded8/20/2025

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4922, Page 88

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4751, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1892