Skip to content

1131 43rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Feb 20, 1985

Property Information

Block140
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,198
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
54%
Improvement Value:$189,500
46%
Total Assessment$409,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,154+7.3%
2024$6,667+16.0%
2023$5,748+2.1%
2022$5,629+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3445, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1916