Skip to content

4417-29 Kennedy BvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block142
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage3,250
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$463,600
58%
Improvement Value:$341,000
42%
Total Assessment$804,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,056+7.3%
2024$13,099+11.9%
2023$11,706+2.1%
2022$11,464+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916