Skip to content

1111 27th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2020

Property Information

Block52
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2S-B-W
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,289
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
40%
Improvement Value:$286,500
60%
Total Assessment$477,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,347+7.3%
2024$7,779+9.7%
2023$7,094+2.1%
2022$6,947+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916