Skip to content

4307 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block142
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,700
50%
Improvement Value:$254,200
50%
Total Assessment$508,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,890+7.3%
2024$8,285-2.8%
2023$8,522+2.1%
2022$8,346+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9796, Page 804Recorded1/19/2024

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5242, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1916