Skip to content

4316 Durham Ave / RearNorth Bergen, NJ 07047

Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block143
Lot18.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage3,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,300
95%
Improvement Value:$8,700
5%
Total Assessment$188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,284+7.3%
2024$3,061+53.3%
2023$1,996+2.1%
2022$1,955+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$390,000

From:

To:

Sq Ft3,300DeedBook 9134, Page 456Recorded7/28/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$256,000

From:

To:

Sq Ft3,300DeedBook 8956, Page 674Recorded2/10/2014

Also conveyed in this deed

2 parcels