Skip to content

1407 45th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2016

Property Information

Block150
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,124
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,900
41%
Improvement Value:$403,600
59%
Total Assessment$686,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,993+7.3%
2024$11,176-0.6%
2023$11,244+2.1%
2022$11,011+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft3,124DeedBook 9023, Page 812NU CodeUndivided interest (8)Recorded2/23/2015

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 7118, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1969