Skip to content

1433 45th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block144
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,898
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
39%
Improvement Value:$431,000
61%
Total Assessment$706,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,344+7.3%
2024$11,503+1.4%
2023$11,343+2.1%
2022$11,109+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971