Skip to content

4507 Smith AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 13, 2002

Property Information

Block150
Lot78.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,320
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,600
41%
Improvement Value:$416,000
59%
Total Assessment$699,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,222+7.3%
2024$11,389+19.3%
2023$9,546+2.1%
2022$9,349+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5941, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1916