Skip to content

1437 37th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 23, 2003

Property Information

Block77
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,364
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
53%
Improvement Value:$232,500
47%
Total Assessment$491,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,583+7.3%
2024$7,998-3.6%
2023$8,300+2.1%
2022$8,128+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 7118, Page 276Recorded8/27/2003

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 7052, Page 191Recorded5/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1916