Skip to content

1447 46th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Sep 5, 2014

Property Information

Block153
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description1S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,650
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
51%
Improvement Value:$242,800
49%
Total Assessment$490,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,574+7.3%
2024$7,990+31.8%
2023$6,064+2.1%
2022$5,938+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 8996, Page 885Recorded9/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1916