Skip to content

1458 45th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block153
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,552
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
44%
Improvement Value:$344,800
56%
Total Assessment$620,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,838+7.3%
2024$10,100+18.4%
2023$8,534+2.1%
2022$8,357+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 9222, Page 136Recorded7/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1916