Skip to content

1438 45th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block153
Lot25.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1S-L-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,672
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,700
52%
Improvement Value:$272,300
48%
Total Assessment$567,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,905+7.3%
2024$9,231+1.7%
2023$9,072+2.1%
2022$8,885+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 9859, Page 221Recorded11/6/2024

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 9321, Page 419Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 8375, Page 19Recorded11/15/2007

Property Built

Built

Year Built: 1961