Skip to content

4702 Meadowview AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block158
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description1S-AL-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,685
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,800
52%
Improvement Value:$236,400
48%
Total Assessment$492,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+7.3%
2024$8,013+8.7%
2023$7,369+2.1%
2022$7,217+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,685DeedBook 9634, Page 542Recorded1/25/2022

Property Sale

Sale
$377,000

From:

To:

Sq Ft1,685DeedBook 9234, Page 221Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4621, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1951