Skip to content

1431 46th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Dec 8, 2011

Property Information

Block153
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
51%
Improvement Value:$238,300
49%
Total Assessment$486,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,496+7.3%
2024$7,917-12.6%
2023$9,060+2.1%
2022$8,873+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 8824, Page 431Recorded12/19/2011

Property Built

Built

Year Built: 1916