Skip to content

1426 48th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 18, 2019

Property Information

Block157
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,967
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
50%
Improvement Value:$260,000
50%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,084+7.3%
2024$8,466+1.4%
2023$8,352+2.1%
2022$8,180+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,967DeedBook 9398, Page 366Recorded4/25/2019

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,967DeedBook 6071, Page 103Recorded10/24/2002

Property Built

Built

Year Built: 1971