Skip to content

4814 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block157
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,156
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
54%
Improvement Value:$158,000
46%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,048+7.3%
2024$5,636+3.8%
2023$5,432+2.1%
2022$5,319+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961