Skip to content

1334 46th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Date
Jan 13, 1989

Property Information

Block158
Lot2.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,924
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
53%
Improvement Value:$255,300
47%
Total Assessment$545,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,526+7.3%
2024$8,877-16.0%
2023$10,571+2.1%
2022$10,352+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4085, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1931