Skip to content

1320 46th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block158
Lot32.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,970
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,000
57%
Improvement Value:$209,000
43%
Total Assessment$487,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,508+7.3%
2024$7,928+2.7%
2023$7,720+2.1%
2022$7,561+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951