Skip to content

1306 50th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block162
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1S-B-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,888
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,500
54%
Improvement Value:$304,500
46%
Total Assessment$657,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,478+7.3%
2024$10,696+1.5%
2023$10,541+2.1%
2022$10,323+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 9659, Page 997Recorded4/21/2022

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,990DeedBook 9579, Page 764Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,990DeedBook 7528, Page 176Recorded4/18/2005

Property Built

Built

Year Built: 1951