Skip to content

1210 7th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block15
Lot51.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,436
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
62%
Improvement Value:$158,000
38%
Total Assessment$414,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233+7.3%
2024$6,740-19.6%
2023$8,387+2.1%
2022$8,214+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916