Skip to content

1203 7th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2008

Property Information

Block14
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
47%
Improvement Value:$278,800
53%
Total Assessment$528,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,238+7.3%
2024$8,609+17.6%
2023$7,322+2.1%
2022$7,171+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916