Skip to content

4901 Kennedy Blvd

North Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 8, 2016

Property Information

Block161
Lot74.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,042
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,500
38%
Improvement Value:$346,300
62%
Total Assessment$557,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,745+7.3%
2024$9,081+20.0%
2023$7,568+2.1%
2022$7,411+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,042DeedBook 9106, Page 563Recorded3/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1921