Skip to content

1301 44th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block138
Lot305
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
50%
Improvement Value:$234,000
50%
Total Assessment$468,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,176+7.3%
2024$7,619+48.6%
2023$5,127+2.1%
2022$5,021+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 9333, Page 738Recorded8/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1916