Skip to content

7018 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 23, 2005

Property Information

Block245
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description1S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,866
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
53%
Improvement Value:$287,200
47%
Total Assessment$607,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,608+7.3%
2024$9,885+3.9%
2023$9,517+2.1%
2022$9,320+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,866DeedBook 7734, Page 173Recorded11/18/2005

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5558, Page 129

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4904, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1941