Skip to content

1153 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 27, 2005

Property Information

Block162
Lot83
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-A-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,106
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,600
58%
Improvement Value:$227,800
42%
Total Assessment$542,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,476+7.3%
2024$8,830-7.8%
2023$9,576+2.1%
2022$9,378+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5196, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1921