Skip to content

6801 Bergenwood AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block225
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,070
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,300
49%
Improvement Value:$244,100
51%
Total Assessment$477,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,340+7.3%
2024$7,772+16.2%
2023$6,690+2.1%
2022$6,552+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 9242, Page 883Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5785, Page 220

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook 5422, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1921