Skip to content

1151 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$127,539
Last Sale Date
Nov 6, 2018

Property Information

Block162
Lot85
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,012
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
39%
Improvement Value:$439,700
61%
Total Assessment$715,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,496+7.3%
2024$11,645+1.1%
2023$11,513+2.1%
2022$11,275+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,539

From:

To:

Sq Ft3,012DeedBook 9382, Page 285NU CodeUndivided interest (8)Recorded2/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1971