Skip to content

215 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 5, 2015

Property Information

Block298
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,898
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
51%
Improvement Value:$317,000
49%
Total Assessment$647,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,303+7.3%
2024$10,533-18.3%
2023$12,894+2.1%
2022$12,628+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,898DeedBook 9044, Page 944NU CodeUndivided interest (8)Recorded6/17/2015

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 5463, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1966