Skip to content

1615 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1928

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block164
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1S-B-I
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage10,888
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$840,000
49%
Improvement Value:$876,000
51%
Total Assessment$1,716,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,979+7.3%
2024$27,936+8.4%
2023$25,777+2.1%
2022$25,244+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928