Skip to content

1617 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1918
Industrial

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
Sep 15, 1999

Property Information

Block164
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-B-I
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
26%
Improvement Value:$768,200
74%
Total Assessment$1,033,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,050+7.3%
2024$16,821+61.2%
2023$10,436+2.1%
2022$10,220+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$422,000
DeedBook 5495, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1918