Skip to content

5212 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 17, 2006

Property Information

Block176
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,500
56%
Improvement Value:$184,100
44%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,383+7.3%
2024$6,880+31.3%
2023$5,238+2.1%
2022$5,130+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 7885, Page 116Recorded5/8/2006

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 7631, Page 51NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/3/2005

Property Built

Built

Year Built: 1921