Skip to content

1513 47th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block124
Lot79
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
57%
Improvement Value:$178,700
43%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,210+7.3%
2024$6,719-4.8%
2023$7,059+2.1%
2022$6,913+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 9559, Page 787Recorded5/7/2021

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 7847, Page 15NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/21/2006

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5534, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1916