Skip to content

5211 Meadowview AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Date
Oct 11, 2004

Property Information

Block181
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,795
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,800
42%
Improvement Value:$383,300
58%
Total Assessment$662,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567+7.3%
2024$10,779-5.0%
2023$11,349+2.1%
2022$11,114+0.1%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-051604-09

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4987, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1971