Skip to content

5900 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block185
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage7.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,809,400
98%
Improvement Value:$366,700
2%
Total Assessment$15,176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$265,126+7.3%
2024$247,067+104.8%
2023$120,613+2.1%
2022$118,119+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960