Skip to content

2201 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946
Industrial

Last Sale Price
$4,698,221
Last Sale Date
Dec 2, 2013

Property Information

Block457
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description2S-B-B
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage---
Acreage4.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,875,300
88%
Improvement Value:$1,524,700
12%
Total Assessment$12,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$216,628+7.3%
2024$201,872+78.2%
2023$113,256+2.1%
2022$110,914+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$4,698,221

From:

To:

DeedBook 8948, Page 266Recorded12/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1946