Skip to content

1412 11th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block19
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
34%
Improvement Value:$461,500
66%
Total Assessment$699,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,212+7.3%
2024$11,380-4.0%
2023$11,858+2.1%
2022$11,613+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1981