Skip to content

714 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block8
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
36%
Improvement Value:$448,800
64%
Total Assessment$701,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,260+7.3%
2024$11,425+8.9%
2023$10,489+2.1%
2022$10,272+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971