Skip to content

6229 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block205
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
DescriptionDG
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,600
95%
Improvement Value:$14,700
5%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,879+7.3%
2024$4,547+152.2%
2023$1,803+2.1%
2022$1,765+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 9656, Page 236Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 6026, Page 71NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded8/8/2002

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4559, Page 174