Skip to content

6305 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2020

Property Information

Block208
Lot76
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage2,423
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
41%
Improvement Value:$362,600
59%
Total Assessment$612,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,702+7.3%
2024$9,973+1.4%
2023$9,833+2.1%
2022$9,630+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5860, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1966