Skip to content

7432 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block256
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,378
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
43%
Improvement Value:$397,600
57%
Total Assessment$697,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,187+7.3%
2024$11,357-3.8%
2023$11,806+2.1%
2022$11,561+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968