Skip to content

920 Paterson Plk RdNorth Bergen, NJ 07047

Commercial

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block20
Lot92
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
98%
Improvement Value:$5,000
2%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,368+7.3%
2024$4,070+81.6%
2023$2,242+2.1%
2022$2,195+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

DeedBook 9875, Page 788NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded1/29/2025