Skip to content

922 Paterson Plk RdNorth Bergen, NJ 07047

Commercial

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block20
Lot93
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,900
97%
Improvement Value:$8,700
3%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,042+7.3%
2024$4,698+35.8%
2023$3,459+2.1%
2022$3,388+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

DeedBook 9875, Page 781NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded1/29/2025

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5907, Page 303