Skip to content

6403 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Sep 15, 1983

Property Information

Block218
Lot75
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,167
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,400
67%
Improvement Value:$150,100
33%
Total Assessment$452,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,905+7.3%
2024$7,367-15.5%
2023$8,721+2.1%
2022$8,541+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3389, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1921