Skip to content

6400 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Date
May 4, 1996

Property Information

Block219
Lot58.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,680
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
44%
Improvement Value:$247,700
56%
Total Assessment$443,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,751+7.3%
2024$7,223-22.0%
2023$9,259+2.1%
2022$9,068+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4996, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1971