Skip to content

1021 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Sep 7, 1984

Property Information

Block21
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,274
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
42%
Improvement Value:$262,800
58%
Total Assessment$453,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,917+7.3%
2024$7,378-2.8%
2023$7,591+2.1%
2022$7,434+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3427, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1916